Elvis’li TV Showları

Elvis 1956 yılında , Tommy ve Jimmy Dorsey’nin programına çıkarak ilk defa televizyonda göründü. Bunun ardından, o zamanki şartlarda kışkırtıcı bulunması nedeniyle ulusal bir skandala dönüşen Hound Dog şarkısı performansıyla “Milton Berle Show ” da sahne aldı.

Sonra, Steve Allen onu kendi “Steve Allen Show” programında, eski imajı değiştirmek istercesine smokin ile çıkarıp bir Basset Hound köpeğine “Hound Dod” şarkısını söyleterek adeta bir önceki Milton Berle performansını ti’ye aldı.

Ed Sullivan o zamanlar bu tartışmalı şarkıcıyı kendi yüksek ratingli şovuna asla çağırmayacağını söylemişse de, bu sözü Elvis’in sahne aldığı Steve Allen Show’un ratinglerinin Ed Sullivan’inkini geçmeden önceydi. Ed Sullivan, Elvis’e 3 programına çıkması için, o zamanlar bir televizyon programı tarafınan bir sanatçıya ödenen en yüksek rakam olan 50.000 USD ödedi.

Elvis 1957 Ocak ayında üçüncü Sullivan programını yaptığında , Ed Sullivan onun gösterisinin bu program için gelmiş geçmiş en güzel gösteri olduğunu anlatarak Elvis’i şaşırttı , ve şunu ekledi: “Ben Elvis’e ve tüm ülkeye söylemek isterim ki, Elvis gerçekten terbiyeli, iyi bir çocuk.” Dedi.” . Programın özelliği, Elvis’in her an kalçalarını kıvırıp gençliğin ahlakını bozma olasılığına karşı, kameraların sadece Elvis’in belden yukarısını çekmiş olmasıdır, bu anlamda televizyon tarihinin en unutulmaz anlarından birisidir.
Peace in the Valley performansı:

Elvis’in Ed Sullivan’daki 2. Programı, televizyon tarihinde büyük bir rating rekoru kırarak, ulusal izleyicilerden %80 gibi bir rating almıştır.

Elvis askere gitmeden önce kendisini hiç sevmeyen Frank Sinatra, Elvis askerden dönünce ise fikrini değiştirerek onunla televizyonda “Welcome Home Elvis” adlı bir show gerçekleştirdi. Bu show için yine Elvis’e 125.000 USD gibi rekor bir ücret ödendi.

Frank Sinatra, 1950′ler (Elvis askere gitmeden önce): “Ekşimiş afrodizyak kokulu, sıkıntı verici bir müziği var.Genç nesil üzerinde tamamı ile negatif ve yıkıcı bir etkisi var.”

Frank Sinatra, 1977: “Geçtiğimiz yıllar boyunca Elvis’in yeteneği ve performansları hakkında çok güzel şeyler söylenmiştir ve ben bütün bunlara tüm kalbimle katılıyorum.Onu bir arkadaş olarak özleyeceğim. Çok sıcak, saygılı ve cömert bir adamdı.”

Elvis TV Özel:

Televizyonda yayınlanan 3 adet Elvis Özel Konseri: “Elvis” (1968), “Elvis: Aloha from Hawaii, via Satellite” (1973), and “Elvis in Concert” (1977) – zamanının en yüksek rating alan programları oldu.

1968′deki “Elvis,” (1968 Comeback Special) programı tüm zamanların en beğenilen müzik programlarından biridir. Onun 1973’te verdiği ve ilk defa uydu üzerinden tüm dünyaya aynı anda yayınlanan konser olma özelliği taşıyan “Elvis – Aloha from Hawaii, via Satellite,”  konseri, 40 ülkede 1 -1,5 milyar kişi tarafından seyredilerek bir televizyon tarihi rekoru ve ilki yaşandı. Bu konser, Amerikan evlerinde insanoğlunun aya ilk yürüyüşünden daha çok seyredildi.

1956_june_5_milton_berle_show_elvis4

No Comments

Bir Cevap Yazın