Elvis’in Başarıları

Albüm Satışları:

Elvis Presley’nin müzik endüstrisinde herkesten daha fazla, dünya genelinde bir milyardan fazla albüm satmış olduğu tahmin edilmektedir. Sadece Amerika’da, Elvis’in 150 farklı albümü ve single’ı , Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından altın, platin ya da multi-platin sertifikalıdır ve mevcutta albüm satışları halen devam ettiği için daha fazla beklenen sertifika ve ödül gelmesi muhtemeldir.Diğer ülkelerde yaptığı albüm satışlarına dair araştırmalar da rekor satış başarılarını belgelemek adına sürmektedir. Elvis’in toplam albüm satışlarının 40%’ının Amerika Birleşik Devletleri dışında olduğu tahmin edilmektedir.

149 adet kadar Elvis şarkısı Amerika’da Billboard Hot 100 Pop Chart’ta çıkmıştır. Bunların, 114 adedi top 40’ta, 40 adedi top 10’de ve 18 adedi de bir numaraya çıkmıştır. Elvis Presley şarkıları bir numarada toplam 80 hafta toplam geçirmiştir. Ayrıca listelere çıkmış 90 adet albümünün 10 adedi de listelerde bir numaraya ulaşmıştır. Bu rakamlar sadece Amerika’daki pop listeleri içindir. Sadece pop da değil,  Amerika’daki Counry, R & B ve Gospel müzik listelerinde de önde gelen şarkıcılar arasındaydı ve Elvis şarkılarının diğer ülkelerdeki müzik listelerindeki başarısı da inanılmazdı.

Uluslararası Takdir:

Graceland Elvis Presley’in kupa odası altın ve platin kayıt ve dünyadan her türlü ödüllerle doludur. Bu ülkelerden bazıları şunlardır: Norveç, Yugoslavya, Japonya, Avustralya, Güney Afrika, İngiltere, İsveç, Almanya, Fransa, Kanada, Belçika, ve Hollanda.

İlginç olan nokta ise, bir avuç film müziği albümü şarkısı dışında, Elvis’in diğer dillerde hiç kaydı yoktu, sadece 1957 yılında üç Kanada şehrindeki beş gösterisi dışında, o Amerika Birleşik Devletleri dışında hiç konser vermedi. Yine de, onun albümleri ve filmlerinin tüm dünyada halen popülerliği devam ediyor ve dünya çapında ilk adı ile biliniyor.

Konuk olduğu TV Programları:

Elvis 1956 yılında , Tommy ve Jimmy Dorsey’nin programına çıkarak ilk defa televizyonda göründü. Bunun ardından, o zamanki şartlarda kışkırtıcı bulunması nedeniyle ulusal bir skandala dönüşen Hound Dog şarkısı performansıyla “Milton Berle Show ” da sahne aldı.

Sonra, Steve Allen onu kendi “Steve Allen Show” programında, eski imajı değiştirmek istercesine smokin ile çıkarıp bir Basset Hound köpeğine “Hound Dod” şarkısını söyleterek adeta bir önceki Milton Berle performansını ti’ye aldı.

Ed Sullivan o zamanlar bu tartışmalı şarkıcıyı kendi yüksek ratingli şovuna asla çağırmayacağını söylemişse de, bu sözü Elvis’in sahne aldığı Steve Allen Show’un ratinglerinin Ed Sullivan’inkini geçmeden önceydi. Ed Sullivan, Elvis’e 3 programına çıkması için, o zamanlar bir televizyon programı tarafınan bir sanatçıya ödenen en yüksek rakam olan 50.000 USD ödedi.

Elvis 1957 Ocak ayında üçüncü Sullivan programını yaptığında , Ed Sullivan onun gösterisinin bu program için gelmiş geçmiş en güzel gösteri olduğunu anlatarak Elvis’i şaşırttı , ve şunu ekledi: “Ben Elvis’e ve tüm ülkeye söylemek isterim ki, Elvis gerçekten terbiyeli, iyi bir çocuk.” Dedi.” . Programın özelliği, Elvis’in her an kalçalarını kıvırıp gençliğin ahlakını bozma olasılığına karşı, kameraların sadece Elvis’in belden yukarısını çekmiş olmasıdır, bu anlamda televizyon tarihinin en unutulmaz anlarından birisidir.
Peace in the Valley performansı:

Elvis’in Ed Sullivan’daki 2. Programı, televizyon tarihinde büyük bir rating rekoru kırarak, ulusal izleyicilerden %80 gibi bir rating almıştır.

Elvis askere gitmeden önce kendisini hiç sevmeyen Frank Sinatra, Elvis askerden dönünce ise fikrini değiştirerek onunla televizyonda “Welcome Home Elvis” adlı bir show gerçekleştirdi. Bu show için yine Elvis’e 125.000 USD gibi rekor bir ücret ödendi.

Frank Sinatra, 1950′ler (Elvis askere gitmeden önce): “Ekşimiş afrodizyak kokulu, sıkıntı verici bir müziği var.Genç nesil üzerinde tamamı ile negatif ve yıkıcı bir etkisi var.”

Frank Sinatra, 1977: “Geçtiğimiz yıllar boyunca Elvis’in yeteneği ve performansları hakkında çok güzel şeyler söylenmiştir ve ben bütün bunlara tüm kalbimle katılıyorum.Onu bir arkadaş olarak özleyeceğim. Çok sıcak, saygılı ve cömert bir adamdı.”

Elvis TV Özel:

Televizyonda yayınlanan 3 adet Elvis Özel Konseri: “Elvis” (1968), “Elvis: Aloha from Hawaii, via Satellite” (1973), and “Elvis in Concert” (1977) – zamanının en yüksek rating alan programları oldu.

1968′deki “Elvis,” (1968 Comeback Special) programı tüm zamanların en beğenilen müzik programlarından biridir. Onun 1973’te verdiği ve ilk defa uydu üzerinden tüm dünyaya aynı anda yayınlanan konser olma özelliği taşıyan “Elvis – Aloha from Hawaii, via Satellite,”  konseri, 40 ülkede 1 -1,5 milyar kişi tarafından seyredilerek bir televizyon tarihi rekoru ve ilki yaşandı. Bu konser, Amerikan evlerinde insanoğlunun aya ilk yürüyüşünden daha çok seyredildi.

Beyaz perde

Elvis aktör olarak 31 filmde rol aldı ve 2 tane de belgesel şeklinde hazırlanmış konser filmi hazırlandı, bunların hepsi de önemli finansal başarılar yakaladı. Bir dönem için filmleri en büyük gişe hasılatlarını yapan filmler arasındaydı ve kendisi de en çok kazanan aktörler arasındaydı. En çok beğenilen ve takdir alan filmlerinden olan “Jailhouse Rock” (1957) ve “King Creole”, kendi döneminin klasikleri arasına girdi.  Onun en çok satan albümleri filmlerinden çıkmıştı. 11 film soundtratck albümü müzik listelerinde ilk 10’a girdi ve 4 tanesi de 1 numaraya kadar çıktı. “GI Blues” (1960) filminin soundtrack albümü 10 hafta boyunca Billboard Top 100 albüm listesinde bir numara oldu ve 111 hafta boyunca da listede kalmıştır. “Blue Hawaii” adlı albüm 20 hafta boyunca bir numarada ve 79 hafta boyunca da listede kaldı.

Elvis TV Özel

Televizyonda yayınlanan 3 adet Elvis Özel Konseri: “Elvis” (1968), “Elvis: Aloha from Hawaii, via Satellite” (1973), and “Elvis in Concert” (1977) – zamanının en yüksek rating alan programları oldu.

1968′deki “Elvis,”(1968 Comeback Special) programı tüm zamanların en beğenilen müzik programlarından biridir. Onun 1973’te verdiği ve ilk defa uydu üzerinden tüm dünyaya aynı anda yayınlanan konser olma özelliği taşıyan “Elvis – Aloha from Hawaii, via Satellite,”  konseri, 40 ülkede 1 -1,5 milyar kişi tarafından seyredilerek bir televizyon tarihi rekoru ve ilki yaşandı. Bu konser, Amerikan evlerinde insanoğlunun aya ilk yürüyüşünden daha çok seyredildi.

Konserler:

Elvis ,1968 Come Back Special televizyon başarısının ardından, Hollywood film sözleşme yükümlülüklerini de tamamlayarak canlı sahneye döndüğünde, 1969 yazında Las Vegas International Hotel’de dört haftada, 57  gösteri yaparak varolan tüm Las Vegas katılım rekorunu kırdı . Birkaç ay sonra 1970 başlarındaki yavaş Vegas kış sezonunda yine International otele dönerek bu defa kendi rekorunu kırdı.  Hemen ardından Elvis’in Houston Astrodome’da yaptığı 6 programlık show’unu toplam 207.494 kişi izledi ve yeni bir rekora daha imza attı. Elvis 1957′den beri ilk defa çıkacağı konser turnesi için 1970 ikinci yarısında yola çıktı. 1970 boyunca, Las Vegas ve Lake Tahoe’da yılda bir ya da iki defa konser vermeye devam ederken , Elvis box-office rekorları kırarak Amerika’yı gezdi. Elvis 1972 yılında tüm biletleri tamamen satılmış olarak , Madison Square Garden’da 4 adet gösteri yaptı. 1969-1977 yılları arasında Elvis yaklaşık 1.100 konser vermiştir. .

Grammy Ödülleri:

Elvis,  National Academy of Recording Arts and Sciences (NARAS)’tan 14 Grammy adaylığı aldı . 3 adedini de Gospel kayıtlarından kazandı :” How Great Thou Art ” (1967 ) albümü, ” Touched Me ” (1972 ) albümü ve canlı Memphis konser kaydı ” How Great Thou Art ” ( 1974) şarkısıdır. 1971 yılında, Elvis 36 yaşında iken, NARAS Elvis’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü (Lifetime Achievement Award)’ne layık görmüştür.  ( Bu ödüle,  ilk alıcı onuruna Bing Crosby Ödülü de deniliyor )

Elvis’in kayıtların 6 tanesi, hepsi de onun orijinal stüdyo kayıtları halinde ,  NARAS Hall Of Fame’e alınmıştır: NARAS Hall of Fame: “Hound Dog” (1956 recording, inducted 1988); “Heartbreak Hotel” (1956 recording, inducted 1995); “That’s All Right” (1954 recording, inducted 1998); “Suspicious Minds” (1969 recording, inducted 1999); “Don’t Be Cruel” (1956 recording, inducted 2002); and “Are You Lonesome Tonight” (1960 recording, inducted 2007).  The Recording Academy’nin ulusal Mütevelli Heyeti, en az 25 yaşında olan, kalıcı nitel ya da tarihsel öneme sahip kayıtları onurlandırmak için 1973 yılında Grammy Hall Of Fame kurmuştur . Birçok adaylar ve kayıtlar, 1958 yılında NARAS’ın kuruluşundan önce yayınlanmıştır.

Sıradışı Başarılı Ulusal 10 yetenekli kişi One of the Ten Outstanding Young Men of the Nation

ABD Genç Ticaret Odası (The Jaycees),  16 Ocak 1971’de yapılan bir seremoniyle Elvis’i 1970 yılı için “Ulusun en Sıradışı ve Başarılı 10 kişisinden biri” olarak seçmiştir ki bu Elvis’in en gurur duyduğu anlardan birisidir. Bu ödül 1938 yılından bu yana verilmekte olup,  tüm alanlarında başarı kişiler onurlandırılmaktadır – spor, hükümet, vb bilim, tıp, eğlence. Bu seçim yapılırken, olağanüstü kişisel başarı ve serbest girişim sistemi içinde mevcut fırsatların değerlendirilmesiyle birlikte, vatanseverlik, hümanizm, ve toplum hizmeti değerlendirilmektedir. (1980 yılında, uygunluk hem kadınlar hem de erkekler için açıldı ve ödülün adı “Ten Outstanding Young Americans” olarak değiştirilmiştir.)

Bağış ve Hayırseverlik Girişimleri:

Elvis Presley sık sık, durduk yere çevresine nakit para, mücevher,kamyon,at, Cadillac’lar hediye etmesi ile ünlüydü. Ama, onun cömertlik ve toplumsal katılımının gerçek derinliği ve genişliği yeterince bilinmemektedir. 1961 yılında , Pearl Harbor’daki Arizona Memorial ‘a destek için Hawaii Bloch Arena’da bir yardım konseri vererek 65.000 USD topladı. O zamalar ivmesini kaybetmiş fona yeni bir hayat verdi . Anıt , bir yıl sonra açıldı . 1973 ” Aloha From Hawaii ” konser biletlerinin üzerinde fiyat yoktu, herkesten ne kadar ödeyebilirse ödemesi istendi ve hem bilet satışı hem de ürünlerin satışından toplanan 75.000 USD, Hawaii Kui Lee Kanser Fonu’na bağışlandı. Elvis uzun yıllar boyunca , her yıl , Memphis civarındaki 50 adet hayır kuruluşuna düzenli olarak , o zamana göre büyük bir miktar olan , her birine en az 1000’er USD veya daha fazlasını verdi , ama aynı zamanda sürekli Memphis ve ülke çapında birçok diğer bağış etkinliklerine de devam etti.

Elvis’in hayırsever çabalarının çoğu tanıtılmadan sessizce yapıldı . O hayatı boyunca , arkadaşları için , ailesi için , veya tamamen tanımadığı yabancılar için sürekli destek oldu. O sessizce kimine evler aldı, kiminin hastane faturalarını ödedi, kiminin borçlarını ödedi evleri , kimilerini de maddi olarak destekledi.

Elvis’in cömertlik mirası şu an Elvis Presley Enterprises, Inc’ın hayırsever şube Elvis Presley Charitable Foundation ile devam etmektedir. Ve aynı zamanda Memphis Üniversitesi’nde Elvis Presley Endowed Burs Fonu da, yaratıcısı Elvis Presley Bağış Vakfı’nın çalışmaları ile devam ediyor. Cömertlik geleneği de Elvis’in hayırsever çabaları anısına yoğun biçimde dünya çapında Elvis fan kulüpleri çalışmaları ile de devam etmektedir.

Graceland:

Memphis’te Elvis Prsley Bulvarı’nda bulunan, Elvis Presley’in evi olan Graceland, 20 yıldır Amerika’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak, şimdi yılda 600.000 ‘den fazla ziyaretçi çekmektedir. 1991 yılında Graceland, Ulusal Tarihi Yerler arasına aday olarak kaydedilip, 2006 yılında, Graceland National Historic Landmark olarak belirlenmiştir.

Elvis Pulu:

1992 yılında ,ABD Posta Servisi Elvis için bir hatıra pulu çıkarılacağını açıkladı . Bunun için Elvis’in 2 adet resmi seçildi ve tarihe bu konuda ilk defa yapılan bir halk oylaması ile 1,2 milyondan fazla oy ile biri seçilerek, 8 Ocak 1993’te Graceland’de yapılan özel bir törenle satılmaya başlandı.  Elvis pulu, çıkarılan tüm hatıra pullar arasından en çok satanın tam 3 katı kadar fazla satılmış ve 500 milyon adet basılmıştır. ABD dışında çeşitli ülkeler de Elvis pulu yayınladı ve önemli bir Elvis Presley hatıra parçası haline geldi.

Ölümünden sonra aldığı ödüller:

1984’te, Memphis’teki Blues Vakfı (Blues Foundation), Elvis’e W.C. Handy Ödülü vererek, Elvis’i “ Kendi Rock’n’ Roll Müziğinde Blues’u Canlı Tutan Kişi” ilan etti. (The Academy of Country Music) Country Müzik Akademisi’nin ilk “Golden Hat” ödülü, country müziğe yaptığı etkiler nedeniyle 1984’te Elvis’e verildi. 1986 yılında Elvis, Rock and Roll Hall of Fame müzesine ilk alınanlar arasında yer aldı. 1987 yılında, Amerikan Müzik Ödülleri Liyakat Ödülü tarafından ilk ölümünden sonra sunumu ile Elvis onurlandırıldı. 1998 yılında, Elvis, Country Music Hall of Fame’a en yüksek onur ile alındı. 2001′de Elvis, Gospel Music Hall of Fame’e alındı. Bütün bu onurlandırılmalar neticesinde Elvis, aynı anda 3 farklı Hall of Fame’de bulunan ilk sanatçıdır:  Rock and Roll, Country ve Gospel.

Yeni Bir Konser Kariyeri:

16 Ağustos 1997 günü, Elvis, stüdyoda sadece sesi süzülerek oluşturulan kayıtlar kullanılarak, video görüntüsü halinde sahnede gösterilmek suretiyle, arkasında 30 adet eski sahne  arkadaşı ve Memphis Senfoni Orkestrası’nın canlı eşlik etmesi suretiyle,  Memphis Mid-South Coliseum’da bir konserde rol aldı.  Gösteri Elvis’in ölümünün 20. yıldönümünü anmak için hazırlanmıştı ve göteriye dünyanın dört bir yanından hayranları gelmişti. Bu Elvis gösterisinin gişe satışı, MidSouth Coliseum’un tüm zamanların rekorunu kırdı. Konser – Bu konser, 1998-1999 “Elvis – The Concert “turnesi için prototip oldu . Artık yaşamadığı halde canlı konser vererek turneye çıkan ilk sanatçı olarak , Elvis yine tarihe geçti . Mart 1998’de New York Radio City Music Hall’da üç gösteri yapıldı.  Bu konseptte, Ağustos 1998’de sekiz gösteri ile Las Vegas Hilton’da  Elvis’in dönüşü programları yapıldı . Ocak / Şubat 1999’da  Avrupa turu açılışı kapsamında Londra’daki Wembley Arena’da tüm biletleri satılmış bir konser verilerek,aslında Elvis’in ilk kez Kuzey Amerika dışındaki konseri oldu. Halen bu gösteri dünya çapında gösteri turu devam ediyor. Sayfamızda bu gösteri tarihlerine ve biletlerine dair bilgileri sizlere vereceğiz.

 

 

No Comments

Bir Cevap Yazın