Elvis Zaman Tüneli

Elvis.com’daki resimli müzikli eğlenceli slayt gösterisine buradan:
http://www.elvis.com/timeline/default.aspx

Madde madde anlatılanlara ise buradan:

Ocak 8, 1935
Elvis Aaron Presley Mississippi Tupelo’da iki odalı bir evde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. İkiz kardeşi Jessie Garon Presley ise ölü doğar.

1935 – 1948
Baba Vernon ve anne Gladys Smith oğulları içi ellerinden gelenin en iyisini yapmak amacıyla çok çalışır ve sürekli iş değişirler. Bu arada onları ayakta tutan en önemli şey, Tanrı’ ya olan bağlılıklarıdır. Kliseye üyedirler ve sürekli dua edip, koroda gospel (dini içerikli) şarkılar söylerler. Elvis’in yaşamı boyunca gördüğümüz gospel sevgisi ve Tanrı’ya bağlılığı küçük yaşlarda başlamıştır. Diğer etkileşimler ise çevredeki blues müzisyenler ve akşamları ailece dinledikleri Country müzik istasyonlarıdır.

1945
10 yaşında, Tupelo’daki Lunaparkta düzenlenen ve yerel radyonun canlı olarak yayınladığı şarkı yarışmasına katılır. Mikrofona boyu yetmediği için bir kasanın üzerine çıkarak, ‘Old Shep’ isimli bir çocuk şarkısı söyler. Şarkı yaşlı çoban ve köğeği hakkındadır. İkinci olur ve 5$ ikincilik ödülü ile birlikte o gün ücretsiz ve sınırsız Lunapark’tan faydalanma hakkı kazanır.

1946
Evlis’in ailesi fiyatı çok yüksek olduğu için ona istediği bisikleti alamaz ama onun yerine 12.95$ ‘e bir gitar alırlar. Bisiklet 1947 yılbaşına kadar bekleyecektir.

1948 Sonları
Elvis ve ailesi bütün eşyalarını 1939 model bir Plymouth’ın bagajına doldurarak, daha iyi bir yaşam fırsatı bulmak amacıyla Memphis’e doğru yola çıkarlar.

1948-1953
Elvis ve ailesi, Memphis’in kuzey bölgesine, fakirler için tahsis edilen, düşük kiralı evlerden birine yerleşirler. Hayat çok zordur. Elvis Humes Lisesi’ne yazılır. Vernon ve Gladys sürekli çalışmaktadırlar.Elvis de ailesine destek amacıyla okul saatleri dışında, sinemada yer göstericiliği gibi ufak tefek işlere girip çıkmaktadır. Zamana göre oldukça uzun ve geriye taranmış saçları, uzun favorileri, ve genellikle zenci müzisyenlerin alışveriş yaptığı Beale Caddesinden aldığı kıyafetleriyle çok dikkat çekmekte, çoğu zaman bu imajı sebebi ile iş bulmakta da zorlanmaktadır. Akşamları şehir merkezinde gospel, blues, country müzik yapan klüplere gitmektedir. O zamanlar popüler olan ve 70′li yıllarda Elvis’in vokal guruplarından biri olan J.D Sumner ile bu dönemde tanışır. J.D Sumner ve gurubu Blackwood Brother’sı dinlemek için giriş parası bulamaz ve J.D Elvis’i sürekli arka kapıdan içeriye aldırır. Arkadaşlarına karşı çok vefalı olan Elvis, J.D Sumner ve gurubu olan Stamps’i 70′li yıllarda kendisine vokal gurubu olarak almıştır.

Haziran 3, 1953
Elvis Humes Lisesi’nden mezun olur.

1953
Elvis Crown Elektrik firmasında, dağıtım yapan kamyonlarda şöför olarak çalışırken bir yandan da elektrikçi olmak için akşam kurslarına devam eder. Hem annesine bir doğum günü hediyesi olması hem de kendi sesini plaktan duymak için, 4$ ücret ödeyerek Sun Records Stüdyosuna gelerek, My Happiness ve That’s When Your Heartaches Begins şarkılarını söyler. Stüdyo sahibi ve yeni yetenek avcısı Sam Philips’in yardımcısı Marion Keisker, bu değişik sesin sahibini not alır.

1954 Yazı
Marion Keisker’in tavsiyesi ile Sam Philips, Elvis’i “Without You” ismli şarkıyı söylemesi için stüdyoya çağırır. Elvis’in yorumu Sam Philips’i pek tatmin etmez.Sam Philips Elvis’e ne söyleyebildiğini sorar. Elvis de popüler olan bazı şarkılardan örnekler söyler. Sam Philps yeteneği anlamıştır ve gitarist Scotty Moore ve basçı Bill Black’le beraber Elvis’in çalışıp yeni bir şeyler üretmeleri yönünde bir ekip kurar.Üçlünün çalışmalarından değişik bir şeyler çıkmaz. Sam Philips aradığı sound’u 5 Temmuz 1954′de, üçlünün verdiği bir mola anında bulur. Elvis eline gitarı alır ve Arthur ‘Big Boy’ Crudup’ın That’s All Right isimli blues şarkısını daha hızlı tempoda ‘Rhytm and Blues’ tarzında söyler. Sam Phlips şarkıyı baştan çalmalarını ister ve kayda girer. That’s All Right / Blue Moon of Kentucky single’ı Elvis’in ilk single albümüdür. That’s All Right pek çok radyoda zenci soundu ve söyleyenin de muhtemelen zenci olduğu düşüncesi ile çalınmaz. Memphis’deki yerel radyolardan birinde çalındığı zaman telefonlar kitlenir. That’s All Right’ın kaydedidildiği 5 Temmuz 1954 tarihi, Rock’n Roll ve Rock müziğinin miladı kabul edilmektedir.Gitarist Scotty Moore’ın menajer görevini üstlenmesi ile trio turnelere başlar.

Ocak 1955
Elvis, Bob Neal ile menajerlik anlaşması yapar.Üçlüye davulcu D.J Fontana da katılır.

Ağustos 15, 1955
Elvis , Colonel Tom Parker ile menajerlik anlaşması imzalar. Parker, Elvis’in kariyeri boyunca menajeri olarak kalacak ve Elvis tarihinde en çok sorgulanan kişi olacaktır.

Kasım 20, 1955
Elvis RCA ile sözleşme imzalar. RCA, Sun Records’a 40.000 $, Elvis’e de 5.000 $ öder.

Ocak 10, 1956
21. yaş gününden 2 gün sonra Elvis ‘Heartbreak Hotel’ i kaydeder. Heartbreak Hotel / I Was the One single’ı üç haftada 300,000 satarak Billboard Pop listesinde 1. sıraya yükselir ve 8 hafta 1. sırada kalır. Gospel Vokal gurubu Jordanaries de bu dönem de Elvis’e katılır.

Şubat, 1956
Elvis’in Sun etiketi ile yaptığı son single ”Mystery Train / I Forgot to Remember” to Forget, RCA etiketi ile Bilboard’da ilk sıraya yerleşir.

Mart 13, 1956
RCA Elvis’in ilk albümü olan ‘Elvis Presley’ i yayınlar ve bu albüm Bilboard Pop listesinde 10 hafta 1. sırada yer alır. Kısa bir sürede 1 Milyon satarak Elvis’e ilk Altın Plak ödülünü kazandırır.

Nisan 3, 1956
Elvis ABC televizyonunda ait Milton Berle Show’a katılır. Show bir uçak gemisinin güvertesinde gerçekleşir.

Nisan 6, 1956
Elvis Paramount Pictures ile 7 yıllık sözleşme imzalar.

Haziran 5, 1956
Elvis ikinci kez Milton Berle Show’a katılır.

Temmuz 1, 1956
Elvis NBC’de Steve Allen Show’a katılır. Steve Alen Elvis’e Hound Dog şarkısını yaşlı bir köpeğe hitaben söyletir. Elvis bu durumdan hiç hoşlanmasa da show büyük ilgi görür.

Ağustos 1956
Elvis Love Me Tender çekimlerine başlar. Hikayenin orijinal adı Reno Kardeşlerdir.

Eylül 9, 1956
Elvis, ülke çapında televizyon tarihinde çok önemli yeri olan Ed Sullivan show’a katılır. Program o tarihe kadar televizyonlardaki en fazla rating’i alır.

Eylül 26, 1956
Doğduğu yer olan Tupelo’da Elvis günü ilan edilir. Elvis kutlama için ailesi ile beraber Tupelo’ya gider ve 10 yaşında iken ‘Old Shep’ i söylediği fuar alanında bir konser verir.

Ekim 28, 1956
Elvis Ed Sullivan Show’a ikinci kez katılır.

Kasım 16, 1956
Elvis’in ilk filmi Love Me Tender’ın New York’da galası yapılır. Kritikler olumludur.

Aralık 31, 1956
Wall Street Journal’ın kapaktan verdiği habere göre Elvis ürünleri son 1-2 ay içinde 22 milyon dolarlık satış rakamına ulaşır.

Ocak 6, 1957
Elvis son kez Ed Sullivan Show’a katılır. Bu show’da televizyonlar, cinsel hareketleri çağrıştırıyor mantığıyla, Elvis’in belden aşağısını göstermezler. Komik olan, aynı kısıtlamanın , ağır bir gospel şarkısı olan Peace in The Valley’de de uygulanmasıdır. Elvis’in Ed Sullivan Show’ları için aldığı ücret olan 50.000$, o güne kadar bir şarkıcıya TV show içi ödenen en yüksek bedeldir.

Ocak, 1957
Elvis ikinci filmi Loving You’nun çekimlerine başlar.

Şubat 3, 1957
New York Times, Elvis plaklarının kaçak baskı ile Rusya’da 25 dolara satıldığını haber yapar. O zamanlar, bu fiyat bir plak için çok büyük ücrettir.

Mart 1957
Elvis, Nisan 1957′de taşınmak üzere Graceland Malikanesi’ni satın alır.

Nisan , 1957
Elvis 2 Nisan’a Toronto ve 3 Nisan’da da Ottowa olmak üzere Kanada’ da 4 konser verir.

Mayıs, 1957
Elvis, üçüncü filmi Jailhouse Rock’a başlar.

Ağustos 31, 1957
Elvis Kanada Vancouver’da 1 konser verir. Bu konser Elvis’in Amerika dışında verdiği son konser olacaktır.

Ekim 17, 1957
Jailhouse Rock,filminin Memphis’te galası yapılır. Bu film King Creole’la beraber Elvis’in en iyi iki filminden biri olacaktır.

Kasım 10, 11 1957
Elvis Hawaii’de ilk kez konser verir.

Aralık, 1957
Elvis askerlik yazısını alır.

Ocak sonları- Mart başları, 1958
Elvis dördüncü filmi King Creol’a başlar.

Mart 24, 1958
Elvis Presley 53310761 seri no’su ile askerlik görevi için Memphis Ordu Dağıtım Merkezine gelir.

Mart 25, 1958
Fort Chaffee, Arkansas’da televizyonların çektiği, meşhur saç kesimi yapılır.

Temmuz, 1958
Elvis’in dördüncü filmi King Creole gösterime girer ve Elvis’in en iyi filmi olarak tarihteki yerini alır. Filmin yönetmeni Casablanca’yı da çeken Michael Curtiz’dir. Diğer oyuncular ise Carolyn Jones, Walter Matthau, Dean Jagger and Vic Morrow’ dur. Filmin seneryosu Harold Robbins’in “A Stone for Danny Fisher” adlı romanından uyarlanmıştır.

Ağustos, 1958
Gladys Smith 14 Ağustos’da 46 yaşında vefat eder. Bu Elvis’in yaşamı boyunca tadacağı en büyük acıdır. Bu kaybın psikolojik etkilerini Elvis ölümüne kadar taşıyacaktır. Cenaze Graceland’e 1-2 mil uzaklıktaki Forest Hill Mezarlığına defnedilir. Cenaze töreninde Blackwood Brothers “Precious Memories” ve “Rock of Ages’ adlı, Gladys Smith Presley’in en sevdiği gospel şarkıları söylerler.

Eylül/Ekim 1958
Elvis Eylül 19′da trenle New York’a, oradan da USS Randal gemisi ile askeliğin devamı için Almanya’ya
gider.

Kasım 1959
Elvis Almanya’da, Amerikalı bir subayın kızı olan Priscilla Bealieu ile tanışır.

Mart 1960
Elvis 1 Mart’ta Almanya’dan ayrılarak New Jersey’e gelir ve oradan trenle Memphis’e ulaşır.Şöhretini öne çıkarmadan, her asker gibi 2 sene askerlik görevini yapmıştır.

Mart sonları, 1960
Elvis çıkaracağı Elvis is Back albümü için, askerlik sonrası ilk kayıtlarını yapar. Askerde merak saldığı karate sporunda kara kuşak 1. dereceyi alır.Mart 26′da Frank Sinatra’nın ABC Televizyonu için yaptığı Timex Show’a katılır. Show’un o haftaki ismi ‘Welcome Home Elvis’ dir. Elvis bu Show’dan 125.000 $ alır. Bu ise o güne kadar show başına alınan en yüksek bedeldir.

Nisan sonları, 1960
Elvis, askerden sonraki ilk filmi olan G.I Blues’a başlar

Mayıs 8, 1960
ABC televizyonu, Elvis’in katıldığı ‘Welcome Home Elvis’ programının %45 rating aldığını duyurur.

Ağustos/Eylül 1960
Elvis altıncı filmi olan Flaming Star’a başlar. Burada Elvis 1800′lü yıllarda, beyaz bir baba ve Kızılderili bir annenin, kültürel ve sosyal çatışmayan yaşayan çocuğunu oynar.

Ekim, 1960
G.I Blues’un soundtrack albümü Billboard’da 1 numaraya yükselir ve listelerde tam 111 hafta kalır.

Kasım 1960
Elvis Ocak 1961′de tamamlanacak olan yeni filmi Wild in the Country’e başlar.

Aralık sonları, 1960
Flaming Star G.I Blues kadar başarılı olmasa da, Amerikalı Kızılderililerden başarı ödülü alır. Film, ırk ayrımına karşı mesajlar içerdiği gerekçesiyle Güney Afrika’da yasaklanır.

Mart 25, 1961
Elvis, Pearl Harbor’da yapılacak olan anıt yararına, Hawaii’de konser verir. Bu konserin geliri ve promosyon satışlarından toplam 100,000 $ hasılat ede edilir. Elvis’in büyük katılımı ile anıt 2 senede tamamlanır. Bu konser ise Elvis’in 1968 Comeback Show’una kadar vereceği son konser performansıdır.

Mart sonları /Nisan ortaları, 1961
Elvis sekizinci filmi Blue Hawaii’nin çekimi için Hawaii’de kalır.

Temmuz, 1961
Elvis sekizinci filmi Follow That Dream için kayıtları tamamlar ve çekimlere başanır.

Ekim, 1961
Blue Hawaii’nin soundtrack albümü listelerde 1. sıraya yükselir ve listelerde 20 hafta kalır.

Ekim/Kasım, 1961
Elvis Ocak’ta bitecek olan Kid Galahad filmi için kayıtlara ve çekimlere başlar. Filmde bir boksörü oynayan Elvis’in antrenörü rolünü ise ünlü aktör Charles Bronson üstlenir.

Mart sonları/ Nisan sonları, 1962
Elvis Hawai’de 11. filmi olan Girls Girls Girls’e başlar.

Ağustos sonları/Eylül 1962
Elvis, 12. filmi olan It Happened At The Worlds Fair’e başlar.

Ekim 1962
Meksika’da, Meksika hükümetinin Elvis filmlerini yasaklaması için, bir sinemada G.I Blues gösterilirken olaylar çıkar. Koltuk, camlar ve pek çok şey hasar görür.

Aralık 1962
Priscilla Beaulieu askerlik sonrası Elvis’i ilk kez görmek üzere Los Angeles’a gelir. Aralık ayında, ailesi Noel tatillerini Graceland’de geçirmesine izin verirler. Priscilla 1963 de Graceland’e taşınır ve eğitimine Memphis’de devam eder.Tüm eğitim masrafları Elvis tarafından karşılanmaktadır.

Ocak sonları/Şubat 1963
Elvis , on üçüncü filmi Fun in Acapulco’nun kaydına başladı. Bu filmdeki rol arkadaşı Ursula Andress’dir.

Temmuz 1963
Elvis, Ann Margeret’la beraber oynadığı 14. filmin çekmlerine ve soundtrack
kayıtlarına başlar.

Ekim 1963
Elvis 15. filmi Kisin Cousins’a başlar.

Ocak/Şubat 1964
Elvis, eski başkanlardan Franklin Roosevelt’in yatını 55.000 $’a satın alır ve Memphis’teki St.June Çocuk Araştırma Hastanesi’ne, hasta çocukların gezdirilmesi için bağışlar .

Mart 1964
Elvis ünlü aktris Barbara Stanwyck ile başrol oynayacağı Roustabout’a başlar.

Temmuz/Ağustos 1964
Elvis Shelly Fabares ve eski Amerika güzeli Marry Ann Mobley ile beraber Girl Happy’i çeker.

Ekim 1964
Elvis Tickle Me’nin çekimlerine başlar. Soundtrack için yeni şarkılar yapılmamıştır. Bunun yerine maliyeti düşürmek için daha önce yapılan stüdyo kayıtları kullanılmıştır.
Kasım 1964
Roustabout soundtrack albümü Billboard’da birinci sıraya yükselir.

Mart/Nisan 1965
Elvis, Amerika güzeli Mary Ann Mobley ile birlikte Harum Scarum’u çeker.

Temmuz 1965
Elvis, ‘Motion Picture Relief’ Fonuna 50.000 $ bağışlar. Bu, o güne kadar fona bağışlanan en yüksek bedeldir.Bağış seromonisine Frank Sinatra ve Barbara Stanwyk de katılır.

Ağustos 27, 1965
Beatles Elvis’i California’daki evinde bir kaç saatliğine ziyaret eder. Beraber müzik yapar ve sohbet ederler. Daha sonraki bir röportajında Paul McCartney,
TV uzaktan kumandasını ilk defa Elvis’in evinde gördüğünü söyleyecektir.

Aralık 1966
Elvis Priscilla’ya evlenme teklif eder.

Şubat 1967
Elvis Tennessee eyalet sınırına yakın bir yerde 163 dönüm arazi içinde çiftlik satın alır. Priscilla’ya çiftlikte binmek için at hediye ettikten sonra, çiflik, çevresindeki arkadaşlarının ve eşlerinin ata binip eğlendikleri bir yer haline gelir.

Mart 1967
RCA Elvis’in 1966 ortalarındaki kayıtlarından , How Great Thou Art albümünü yayınlar. Bu albüm gospel dalında Elvis’e ilk Grammy’i kazandırır.

Mayıs 1967
Elvis ve Priscilla Mayıs 1′de Aladdin Hotel’de evlenirler.Aile ve yakın dostlar arasında yapılan törenden sonra bir basın toplantısı düzenlenir. Graceland’e dönüşte bir banket ve kokteyl verilir.

Şubat 1, 1968
Elvis’in kızı Lisa Marie doğar.

Haziran, 1968
25 Haziran’da düzenlenen basın toplantısından sonra Elvis, 68 Comeback Special için 27,28,29 ve 30 Haziran’da video çekimlerini yapar.Seyirci karşısına en son 1961′de çıkan Elvis için bu program kendini tekrar ispatlamak ve krallığını belgelemek için bir fırsattır.

Temmuz/Ağustos, 1968
Charro, jenerik hariç hiç bir bölümde Elvis şarkısı olmayan tek Elvis filmi olarak çekilir.

Aralık 3, 1968
Elvis , 1968 TV special NBC Telezivyonu’nda yayınlanır ve yılın en önemli müzik olayı olur. Elvis geri dönmüştür. Comeback Special’ın büyük başarısı ile Elvis Hollywood dönemini bitirmeye ve enerjisini sahnelere yönlendirmeye karar verir.

1969 Ocak/Şubat
Elvis 1955 Sun döneminden sonra ilk defa Memphis’te kayıt yapar. American Sound Stüdyolarındaki prova ve kayıtlar geceler boyunca devam eder.Burada çıkardığı kayıtlar, müzik yaşamındaki en önemli kayıtlardandır.Çok önemli Memphis’li müzisyenlerle çalışır.Bu kayıt döneminden iki albüm çıkar. ”From Elvis in Memphis” ve ”Back in Memphis”. Bu kayıtlardan çıkan Suspicious Minds listelerde 1 numaraya yükselecektir.

Temmuz 31 – Ağustos 28, 1969
Elvis, Las Vegas’ın en büyük konser salonuna sahip olan International Hotel ile 4 hafta ve 57 konserlik bir anlaşma imzalar. Elvis bu konserler için çok iyi müzisyenlerden oluşan bir orkestra, bir erkek gospel vokal gurubu ve siyah bir soul/gospel gurubu kullanır.Tüm ekip 31 Temmuz’a kadar 1-2 hafta çalışır. Bu konser dönemi tüm Las Vegas rekorlarını alt üst eder. Elvis in Person at the International Hotel , Las Vegas, Nevada, albümü bu konser kayıtlarından çıkar.Bu konserler için Elvis, siyah ve beyaz olamak üzere iki parça, karate kıyafetlerinden esinlenmiş kostümler giyer.Bu kıyafetler daha sonra giyilecek olan tek parça ve bol aksesuarlı kostümlerin ilham kaynağıdır.
Ocak/Şubat 1970
Bazı kritikler Las Vegas’a bu kadar erken hem de şehrin en yavaş mevsiminde dönmenin yanlış olduğunu söyleseler de Elvis bir aylık sezonda kendi rekorunu kırar. Bu sezondan seçilen şarkılarla diğer bir konser albümü yayınlanır: On Stage, February 1970.

Şubat/Mart 1970
Elvis 27, 28 ve 1 Mart’ta Houston Astrodome’da ikişer konser verir. Toplam seyirci 207,494′dür. Elvis kendisine ait seyirci rekorunu kırmıştır.

Haziran 1970
Elvis Nashville’de kayıt yapar.

Temmuz/Eylül 1970
Las Vegas International’daki provalardan sonra Elvis 10 Ağustos-7 Eylül arası showlarına devam eder. Bu sezonda MGM çekim yapar ve That’s the way It Is dökümanter filmi hazırlanır. RCA ise aynı isimde bir
albüm çıkartacaktır.

Eylül 1970
Elvis 9 Eylül ve 14 Eylül arasında 9 şehri kapsayan bir turneye çıkar. 1957′den sonra çıktığı ilk turnedir. Elvis Nashville’de stüdyo kayıtları yapar.

Kasım 1970
Elvis, That’s the Way It Is, yayınlanır ve bir dökümanter filme göre oldukça iyi iş yapar.Elvis sekiz şehri kapsayan başarılı bir turneye çıkar.

Aralık 1970
Elvis’in Başkan Nixon’u Beyaz Saray’daki meşhur ziyareti gerçekleşir .

Ocak 16, 1971
Elvis’e, Jaycees tarafından Amerikanın en başarılı 10 genç adamından biri ödülü verilir. Elvis konuşmasını yaparken çok heyecanlıdır. Bu ödül 1930′lardan itibaren, kendi branşlarında en başarılı ve yaratıcı genç adamlara verilmektedir. Ödülü alanların arasında bilim adamları ,yazarlar ve politikacılar da vardır. Bu ödül, fakir bir ailenin çocuğu olarak Elvis’in, yaptığı işte başarılı olduğu, kabul ve saygı gördüğünün önemli bir kanıtıdır.

Ocak/Şubat 1971
Elvis Las Vegas’ta 1 aylık başarılı bir sezon geçirir.

Mart 1971
Elvis Nasville’de kayıtlara başlar fakat gözündeki acı ve iltahaplanma sebebi ile kayıt kayıtları iptal eder.Gözünde ikinci dereceden Glaucoma tespit edilir. Bu göz rahatsızlığı bundan sonraki yaşamında onu sık sık rahatsız edecektir.

Mayıs 1971
Elvis büyük çoğunluğu ‘Elvis Sings the Wonderful World of Christmas’ albumunde yer alacak şarkılar için Nashville’de kayıtlar yapar.

Haziran 1971
Elvis’in Tupelo’da doğduğu iki odalı ev ziyaretçiler için turlara açılır. Elvis, yeni çıkacak He Touched Me albümü için kayıtlara başlar. Graceland’in önünden geçen Highway 51 South Caddesinin ismi, resmi olarak Elvis Presley Boulevard olur.

Temmuz/Ağustos 1971
Elvis Sahara Hotel Lake Tahoe, Nevada’da iki haftalık bir sezon geçirir.

Ağustos 9 – Eylül 6, 1971
Elvis, yeni adı Las Vegas Hilton olan ,International Hotel’de başarılı bir sezon geçirir. Bir konserinden önce soyunma odasında Elvis’e, ‘ NARAS tarafından (National Academy of Recording Arts and Sciences ) ‘Ömür Boyu başarı Ödülü’ veririlir. NARAS aynı zamanda Grammy ödüllerini de veren kuruluştur. Bu ödül her sene değil, sadece gerektiği zaman, hak edene verilmektedir.. Bu ödülün ismi daha sonraki yıllarda ‘Bing Crosby’ ödülü olarak değişmiştir.

Kasım 5-16, 1971
Elvis, 12 turnelik konser turnesine çıkar.

1971 sonları, 1972 başları
Priscilla Elvis’i terk eder ve Lisa Marie ile beraber ayrı yaşamaya başlar.

Mart/Nisan 1972
Nisan ayında MGM stüdyo’da ve 15 şehri kapsayan turnede çekimler yapar. Bu çekimler, dökümanter film olan Elvis On Tour’da kullanılacaktır.
Gospel albüm He Touched Me piyasaya çıkar ve Elvis’e ikinci Grammy ödülünü kazandırır.

Haziran 1972
Elvis 9 Haziran’da New York’da yaptığı basın toplantısı ile beraber turnesine start verir.. MGM Elvis On Tour’da kullanılmak üzere toplantıyı filme alır. Elvis ,New York Madison Square Garden’da kapalı gişe çok başarılı 4 konser verir. John Lennon, George Harrison, Bob Dylan, David Bowie ve Art Garfunkel gibi ünlüler de bu showlara seyirci olarak katılırlar.Kayıttan 9 gün sora, RCA alelacele’ Elvis as Recorded at Madison Square Garden’ albümünü basar. Bu turnede Elvis 7 ayrı şehire daha gider.Bu dönemde Elvis’in Vegas sezonları ve turneleri çok başarılıdır ve tüm rekorları kırmaktadır. Elvis, 1976′nın sonuna kadar kız arkadaşı olacak olan Linda Thompson ile çıkmaya başlar.

Eylül 5, 1972
Elvis Las Vegas’ta, gerçekleşecek olan Hawaii konseri için düzenlenen basın toplantısına katılır.

Kasım 1972
Elvis On Tour çok iyi yorumlar alır ve daha sonra 1972′nin en iyi dökümanter filmi dalında ‘Golden Globe’ ödülünü alır. Elvis yedi şehirlik bir konser turnesine çıkar. Son konser, meşhur Hawaii konserini vereceği Honolulu Convention Center’da gerçekleşir.Elvis Hawaii’de, uydu yayında verilecek konseri için toplantı düzenler.Bu konserin , kanserden ölmüş olan Hawaii’li müzisyen Kui Lee Cancer Fon’u yararına yapılacağı açıklanır.

Ocak 1973
Elvis, ”Aloha from Hawaii – Via Satellite” ile Televizyon ve eğlence dünyasında tarih yazar. Honolulu International Center Arena’da Ocak 14, 1973′de, 12:30 Hawaiian saatiyle gerçekleşen konser, uydudan Avustralya, Güney Kore, Japonya, Tayland, Filipinler, Güney Vietnam ve diğer ülkelerden canlı olarak yayınlanır. Avrupa’da ise 30 ülkede yayınlanır. Konser,Nisan 4′de NBC televizyonunda Amerika’da banttan yayınlanır.Ocak’taki canlı yayın Japonya’da %37.8 , Filipinler’de %91.8, Hong Kong’da %70, ve Kore’de %80 rating alır. Nisan’daki banttan yayın Amerika’da %51 rating alır. Bu, Ayda yürüyen ilk adamın canlı yayın ratinginden fazladır.Konser TV’den canlı olrak 1,5 milyar’dan fazla seyirci tarafından izlenir.Elvis, bu konserde dünya barışını simgeleyen Amerikan Kartalı motifli kostümünü giyer. Hiç bir şarkıcı daha önce ve sonra dünyanın dikkatini üzerine bu kadar çekmemiştir. 12 Ocak’taki prova ve 14 Ocak’taki konser için giriş ücreti belillenmez. Herkes dilediği ücreti ödemekte serbesttir. 75.000$ olan hasılat Kui Lee Kanser fonuna bağışlanır. Yayınlanan sondtrack albümü bilboard’da 1 numaraya yükselir ve listelerde 52 hafta kalır.

Nisan 4, 1973 Aloha konseri Amerikan televizyonlarımda ilk defa gösterilir. Konser Ay’a ilk defa ayak basan adamın canlı yayınından daha fazla rating alır.

Nisan Sonları 1973
Elvis 8 şehirlik bir turneye çıkar.

Temmuz, 1973
Elvis 1969′dan itibaren ilk kez Memphis’te, Stax stüdyolarında kayıt gerçekleştirir.

Ekim 9, 1973 Elvis ve Priscilla mahkeme kanalı ile resmi olarak boşanırlar. Elvis’in Lisa Marie’yi görmesi için bir kısıtlama olmayacaktır.

Ekim 15 – Kasım 1, 1973
Elvis , Memphis’te hastaneye yatar. Ayrıca kilo problemleri ile de mücadele etmektedir.

Aralık 1973
Elvis bir haftalık kayıtlar için Stax Stüdyo’larına geri döner.

Mart – Temmuz 1974
Elvis Mart’ta turneye çıkar. Houston Astrodome’daki iki konseri seyirci rekorları kırar. 1961′den beri ilk defa Memphis’te konser verir. Elvis Recorded Live On Stage in Memphis, albümü bu konserlerden çıkar. Bu albümdeki How Great Thou Art şarkısı Elvis’e 3. Grammy’i kazandırır.

Ağustos 19 – Eylül 2, 1974
Las Vegas’taki sezonda, Barbara Streisand ve Elvis, A Star is Born filmindeki rol için görüşürler. Elvis bu rol teklifi için çok heyacanlanmıştır. Hayatına yeni bir soluk gelmesi açısından çok önemlidir. Ama maalesef bu rol gerçekleşmez.

Ocak 29 – Şubat 14, 1975
Elvis sağlık ve yoğun ilaç kullanımı problemleri sebebi ile tekrar hastanededir.

Kasım 1975
Elvis’in yılın başlarında aldığı Convair 880 uçağının yenilenmesi tamamlanır. Uçağa Lisa Marie ismi verilir ve ilk uçuş gerçekleşir.

Aralık 2-15, 1975
Elvis, Hilton’a sağlık problemleri nedeni ile iptal ettiği sezon için geri gelir.

Aralık 31, 1975
Elvis Pontiac’da , 62,500 kişiye yılbaşı konseri verir. Ses düzeni problemleri ve aşırı soğuk sebebi ile bu konser en düşük performanslı konserlerden biri olmuştur.

Şubat 1976
Elvis Graceland’de bir haftalık kayıt dönemi geçirir. RCA bu kayıtların gerçekleşmesi için mobil kayıt cihazları getirir. Bu şarkıların çoğu, Mayıs’ta Country listelerinde 1 numaraya yükselecek ‘From Elvis Presley Boulevard,Memphis Tennessee’ albümünde bir kısmı da gelecek sene çıkacak olan Moody Blue albümünde kullanılır.

Ekim 29-30, 1976
Graceland’de tekrar kayıtlar yapılır.

Kasım, 1976 Başları
Elvis’in 1972′den itibaren kız arkadaşı olan Linda Thompson ile ayrılır.

Kasım, 1976 Sonları
Elvis, ölümüne kadar kız arkadaşı olacak olan Ginger Alden ile tanışır.

Aralık 2-12, 1976
Elvis Las Vegas Hilton’da son sezonunu geçirir..

Aralık 27-31, 1976
Elvis, Pittsburgh, Pennsylvania’da verdiği muhteşem Yeni Yıl konseri ile bir turneyi daha bitirir. 1976 yılını hastalıklarla geçiren ve bu yılda oldukça düşük performanslar da sergileyen Elvis, Aralık ayındaki kariyerinin son Las Vegas sezonunda ve Dallas, Atlanta, Burmingham ve Pitsburgh New Years Eve konserlerinde çok başarılıdır.

Nisan 1-5, 1977
Elvis Memphis’te hastaneye yatar ve 31 Mart 3 Nisan arasındaki turne iptal olur.

Haziran 17-26, 1977
19 ve 21 haziran’daki Omaha ve Rapid City konserleri CBS tarafından hazırlanacak olan bir TV Show’da kullanılmak üzere kaydedilir.TV show’un ismi Elvis in Concert olacaktır. Bu program Ekim 3′de Elvis’in ölümünün ardından televizyonlarda gösterilir. Elvis’in hasta olduğu belli olan görüntüleri şok edicidir fakat sesi hala güçlüdür.

Haziran 26, 1977
Elvis Indiana Market Square Arena’da son konserini verir.

Haziran 27- Ağustos 15, 1977
Elvis Memphis’te dinlenir ve yeni turnenin hazırlıklarını yapar.

Ağustos 16, 1977
Gece yarısından geç bir saatte Elvis dişçisinden, Graceland’e geri döner. 16 Ağustos’un erken saatlerinde turnenin son detaylarını gözden geçirir. Aynı akşam Portland, Maine’e uçmalı ve Portland’daki konserle yeni turneye başlamalıdır.Sabah 07:00′da tekrar dinlenmeye çekilir ve sabah geç sattlerde banyoda kalp krizinden dolayı ölü bulunur.

Not: Bunu da internetten toparladık ancak yapanın ellerine sağlık, kim yapmışsa bize bilgi verirse altına ismini yazmak isteriz.